Počasí ve městě

Počasí

Neděle Polojasno 5/0 °C
Pondělí Oblačno 5/0 °C
Úterý Zataženo 5/1 °C
Středa Zataženo 5/1 °C

Fulltextové vyhledávání 2

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
31
Příjem žádostí o dotaci z rozpočtu města na rok 2023
1
Program kina a divadla Rychnov nad Kněžnou - listopad
2 3 4 5
Stezka odvahy
6
7 8 9
Krajinou příběhů
10 11
Svatomartinské slavnosti v Rychnově nad Kněžnou
12 13
14 15
Uzavření městského úřadu - úterý 15. listopadu 2022
16 17
Hledáme hostitele
18
Hledáme hostitele
19
Hledáme hostitele
20
Hledáme hostitele
21
Hledáme hostitele
22
Hledáme hostitele
23
Hledáme hostitele
24
Hledáme hostitele
25
Adventní tvoření a vánoční bazárek v Církevní základní škole
26
Adventní trhy zakončené slavnostním rozsvícením vánočního stromu
27
28 29 30
Dny otevřených dveří v SŠ GT Žamberk
1 2
Sbírka Diakonie Broumov - oděvy, přikrývky, bytový textil, hygienické potřeby...
3
Sbírka Diakonie Broumov - oděvy, přikrývky, bytový textil, hygienické potřeby...
Mikulášská nadílka
Mikulášská zábava
Do Žďáru nad Orlicí přitáhnou čerti
4
Drobečková navigace

Úvod > Město > Slovo starosty > Slovo starosty 2019/4

Slovo starosty 2019/4Datum konání:
17.7.2019

Vážení spoluobčané, čtenáři borohrádeckého Zpravodaje,  

jako již tradičně Vám na tomto místě předkládám ve svém krátkém příspěvku přehled těch nejdůležitějších událostí, které se právě nyní řeší a probíhají v našem městě. Svůj dnešní sloupek si dovolím začít sportem a skvělou reprezentací našich seniorů. Ve čtvrtek 13. 6. 2019 pořádalo město Borohrádek ve spolupráci s místními školami, organizacemi a spolky, pod záštitou hejtmana a za podpory Královéhradeckého kraje, VII. ročník Sportovních her seniorů Královéhradeckého kraje. A troufám si říci, že úspěšně. Kladné ohlasy jsou veliké a jsme za to rádi. A to vše za pomoci mnoha ochotných lidí, kterým patří velké poděkování. Více informací o této sportovní akci si můžete přečíst v samostatném článku tohoto čísla městského Zpravodaje.

Ale u sportu a volnočasových aktivit ještě chvilku zůstaneme. V průběhu celého roku jsem zván na nejrůznější sportovní akce a události, výroční schůze, setkávání spolků a organizací. Jsem opravdu pyšný a rád se tím i někdy kolegům starostům „chlubím“, kolik možností různých koníčků, kroužků, zálib je možno v našem městě provozovat. A těším se i ze skvělé spolupráce s těmito subjekty. Na to, že má Borohrádek něco málo přes 2 tisíce obyvatel, je ta nabídka myslím opravdu bohatá. Posuďte sami. V našem městě máme tyto spolky: zahrádkáře (2x), včelaře, rybáře, myslivce, fotbalisty (6 věkových kategorií), vodáky, volejbalisty, líné tenisty, nohejbalisty, zápasníky, hokejisty, badmintonisty, hráče kulečníku, hasiče (JSDH + SDH), členy Asociace sport pro všechny -  cvičení probíhá v oddílech - rodiče a děti, nejmladší žactvo, dětský aerobik, žactvo-míčové hry, žactvo-lehká atletika, ženy-zdravotní tělesná výchova, aerobik-ženy, dorostenky, jóga, pilates, kroužky žactva ASPV v Církevní základní škole Borohrádek. Aktivně funguje Klub důchodců. V městském kině jsou promítány filmy pro děti, konají se zde různé přednášky, besedy, divadelní představení. V sokolovně pak koncerty, plesy, zábavy. Dále zde máme širokou nabídku volnočasových kroužků v obou základních školách. V Borohrádku má svou pobočku i Základní umělecká škola Týniště n. O. K dispozici je všem občanům, návštěvníkům města víceúčelový sportovní areál (tenisový kurt, volejbalový kurt, beachvolejbalový kurt), hlavní a tréninkové fotbalové hřiště, sokolovna (velký a malý sál), asfaltové hřiště u ZŠ T. G. Masaryka, městský park, několik dětských hřišť, cyklostezka Borohrádek – Veliny a další značené cyklotrasy. V letních měsících je hojně využíván písník na Zámlýní jak ke koupání, tak k rybolovu. K oblíbeným činnostem patří i sjíždění řeky Tiché Orlice. Nejenom v létě a na podzim je možno vyjít na procházky do krásné okolní přírody, ale i na sběr lesních plodů do zdejších převážně borových lesů. No řekněte sami, nemáme my se tady krásně? Nemáme my široké možnosti volnočasového využití? A to jsem možná ještě na některé spolky a činnosti zapomněl (tímto se za to omlouvám)… Díky Vám všem, kdo stojíte v čele těchto spolků a organizací, díky Vám všem, kdo děláte něco pro druhé… Moc si vážím Vaší obětavé práce a skvělé součinnosti s městem a Městským úřadem.

SlovoSt2019-4_Sut.jpgPo letech naskladňování dožilých asfaltových a betonových materiálů (např. dlaždic, obrub, panelů) ze staveb napříč celým městem bylo zajištěno jejich drcení. Pro zjištění nezávadnosti a pro možnosti dalšího bezpečného využití vzniklého betonového recyklátu, bylo objednáno i jeho vzorkování. Odběry vzorků proběhly i na Šachově ze dna šachovského rybníčku. V případě jeho revitalizace, která by znamenala i odbahnění (a následně uložení tohoto materiálu) je potřeba znát, zda sediment neobsahuje nějakou ekologickou zátěž.

Další zpráva není bohužel moc příjemná a oznamuji ji s velkou lítostí. Naše žádost o dotaci z programu Ministerstva pro místní rozvoj na rekonstrukci školního hřiště a běžeckého oválu u ZŠ T. G. Masaryka Borohrádek bohužel nebyla vybrána. Z celkového počtu 308 podaných žádostí jich bylo doporučeno ke schválení pouze 125. Jelikož však projekt revitalizace hřiště máme připraven, budeme se určitě i v budoucnu snažit využít některé z dalších dotačních výzev a sportoviště modernizovat.  

V minulém čísle městského Zpravodaje byl uveden článek o možnostech, jak si zařídit třídění odpadů v domácnostech. Jednou ze zmiňovaných možnostíSlovoSt2019-4_TaskaNaTrideni.jpg jsou barevné třídící tašky. Ty byly v minulosti ve spolupráci se společností EKO-KOM a. s. pořízeny a zakoupeny městem Borohrádek.  Občané, kteří mají zaplacen poplatek za odpady, a již tak neučinili, si mohou sadu tašek ještě stále v úředních hodinách na Městském úřadu v Borohrádku vyzvednout zdarma. Jedna sada je určena pro jednu domácnost. Tašky lze používat buď jednotlivě, nebo lze sadu slepit přes suchý zip. Možná, že jste již zaznamenali, milí spoluobčané, že na sběrných hnízdech napříč celým naším městem, postupně dochází ke zkvalitňování možností třídění a k doplňování nádob na separaci jednotlivých komodit. A to i díky Vašim postřehům a požadavkům, za které tímto děkuji.

Z důvodů nedodržování provozních hodin a neoprávněného vjezdu do sběrného dvora odpadů, přibývajících nepovolených vstupů a častého svévolného odkládání odpadů v areálu bývalého podniku ŽPSV Borohrádek, začala již naplno v těchto dnech fungovat vjezdová závora u hlavní brány a kamerový systém se záznamem. Je velmi nepříjemné, nákladné a nežádoucí nacházet a odstraňovat svévolně odložený, neroztříděný odpad na různých místech po celém areálu. V případě, že Vám dny či čas provozu sběrného dvora nevyhovují, raději prosím zavolejte na Městský úřad či mně osobně a pokusíme se najít společné řešení, než volit „partyzánské“ způsoby likvidace odpadu. Děkuji Vám za pochopení…

Mám velikou radost, že volná ordinace v budově zdravotního střediska konečně našla své využití. Od čtvrtka 13. 6. zde zahájila provoz ordinace rehabilitační lékařka paní MUDr. Markéta Tušlová. Ordinační hodiny jsou prozatím každý čtvrtek od 7:30 do 13:30 hodin. K vyšetření je nutné se předem objednat telefonicky na čísle 731 969 246 nebo osobně v ordinačních hodinách.

V měsíci červnu byla provedena rekonstrukce části chodníku pod městským kinem. Prašný a nevyhovující povrch spojovacího chodníku byl upravenSlovoSt2019-4_Chodnik.jpg z teplé obalované asfaltové směsi. I když je celé území pod kinem uvažováno do budoucna k přestavbě a revitalizaci, bylo potřeba zajistit aktuálně bezpečnost všech chodců a cyklistů.

Děkuji všem pořadatelům, organizátorům a účinkujícím Dětského dne a Májového odpoledne. I když jsem se bohužel nemohl letošního programu osobně zúčastnit, kladných ohlasů a poděkování ze strany návštěvníků se ke mně dostalo opravdu hodně. Takováto zpětná vazba pořadatele vždy potěší a dodává jim chuť a sílu do pořádání dalších akcí J. 

Děkuji všem zúčastněným školákům, pedagogům, pracovníkům obou základních škol za podporu charitativního projektu „Běh pro Adama“, který se uskutečnil v úterý 25. 6. na písníku Zámlýní. Jsem na Vás hrdý... I o tomto skvělém a srdečném projektu se dozvíte v následujících řádcích…

Přeji Vám všem hezké a pohodové léto spojené s odpočinkem a mnoha zážitky.

Váš starosta, Mgr. Martin Moravec