Počasí ve městě

Vyhledat v textu

Počasí

Sobota Oblačno 11/8 °C
Neděle Zataženo 13/7 °C
Pondělí Oblačno až zataženo s občasným deštěm 11/6 °C
Úterý Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 14/8 °C

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
31
Zrušení plánovaných akcí
..
1
Na městský úřad opět v roušce
Zrušení plánovaných akcí
2
Plánovaná odstávka dodávky elektrické energie
Zrušení plánovaných akcí
3
Celodenní odstávka dodávky el. energie
Zrušení plánovaných akcí
4
Zrušení plánovaných akcí
5
Zrušení plánovaných akcí
6
Zrušení plánovaných akcí
7
Zrušení plánovaných akcí
8
Zrušení plánovaných akcí
9
Zrušení plánovaných akcí
10
Zrušení plánovaných akcí
11
Zrušení plánovaných akcí
12
Zrušení plánovaných akcí
13
Zrušení plánovaných akcí
14
Další odstávky dodávky elektrické energie
Zrušení plánovaných akcí
15
Zrušení plánovaných akcí
16
Náborová akce TJ Lokomotiva Borohrádek
Zrušení plánovaných akcí
17
Zrušení plánovaných akcí
18
Zrušení plánovaných akcí
19
Ukliďme Česko 2020
Zrušení plánovaných akcí
20
Zrušení plánovaných akcí
21
Zrušení plánovaných akcí
22
Zrušení plánovaných akcí
23
Zrušení plánovaných akcí
24
Zrušení plánovaných akcí
25
Zrušení plánovaných akcí
26
Zrušení plánovaných akcí
27
Zrušení plánovaných akcí
28
Zrušení plánovaných akcí
29
Odpolední odstávka dodávky elektrické energie
Zrušení plánovaných akcí
30
Dopolední odstávky dodávky elektrické energie
Výluka na trati 020 v úseku Borohrádek - Týniště nad Orlicí
Zrušení plánovaných akcí
1
Výluka na trati 020 v úseku Borohrádek - Týniště nad Orlicí
Změna otevírací doby na pobočce České pošty v Borohrádku
2
Výluka na trati 020 v úseku Borohrádek - Týniště nad Orlicí
3 4
Drobečková navigace

Úvod > Město > Slovo starosty > Slovo starosty 2018/4

Slovo starosty 2018/4Datum konání:
31.7.2018
Datum ukončení:
15.8.2018

Vážení spoluobčané, čtenáři borohrádeckého Zpravodaje, dovolte mi, abych Vás srdečně pozdravil a alespoň v krátkosti Vás seznámil s právě probíhajícími a plánovanými činnostmi v našem městě…

- Nemohu začít svůj dnešní příspěvek opět jinak než novými informacemi týkajícími se uvažované výstavby železniční dvoukolejky a obchvatu města Borohrádek. Již na minulém jednání ZM také ve Zpravodaji města jsem Vás občany a čtenáře informoval o tom, že Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD ČR) a projekční společnost Valbek, Liberec představila zástupcům města možnou alternativní variantu obchvatu našeho města. Následně zástupci ŘSD ČR zaslali žádost o vyjádření k úpravě trasy na Krajský úřad KHK – odbor životního prostředí a zemědělství. Z toho důvodu jsem se zúčastnil několika jednání na Krajském úřadu KHK, abych zjistil postoje a stanoviska. Dvakrát jsem měl pracovní schůzku s vedoucím odboru životního prostředí a zemědělství - RNDr. Miroslavem Krejzlíkem, dále pak s vedoucím oddělení EIA – Dr. Ing. Richardem Veselým a následně také s náměstkem hejtmana odpovědným za dopravu panem Martinem Červíčkem. O vývoji a probíhajících procesech ke stavbám dvoukolejky a obchvatu jsem opět osobně jednal i s panem hejtmanem Jiřím Štěpánem. Zdá se, že Krajský úřad KHK nemá s uvažovanou podvariantou obchvatu v zásadě problém, nicméně bude trvat v místech odchýlení od původní trasy na zjišťovacím řízení podle zákona EIA. Toto sdělení bylo zasláno zástupcům ŘSD ČR.

Velmi zajímavá a optimistická informace a možnost pro naše město svitla po jednání s panem náměstkem Červíčkem. Ve vztahu k výstavbě dvoukolejky (koliznímu a problematickému železničnímu viaduktu), byla z úst pana náměstka vyslovena nadějně znějící myšlenka. Ze strany zástupců ŘSD nám bylo vždy opakovaně řečeno a také já jsem o tom psal, že na silnici I. třídy nelze omezit nákladní dopravu pomocí dopravních značek, obecně závazné vyhlášky města…, a tak zamezit průjezdům nákladních aut našim městem. Pan náměstek však po vyslechnutí našich obav a vzhledem k nevyhovujícím místním poměrům, přišel s nápadem a možností, že by žadatelem na stanovení dočasného dopravní značení, a tedy omezení pro nákladní dopravu, byl samotný Královehradecký kraj (z obav ničení krajských komunikací, nevyhovujících stavebních prvků na trase atd.). Toto opatření a znemožnění průjezdu těžké dopravy skrze naše město by bylo do doby výstavby obchvatu města. Kdyby se podařilo toto v inkriminovanou dobu aplikovat do praxe, myslím, že by se nám všem lépe spalo. I proto jsem opětovně vstoupil do jednání i s kolegy starosty z Pardubického kraje. Žádal jsem je, aby i z jejich strany byly činěny podobné tlaky na omezení dopravy a důrazně zazněly nesouhlasy s průjezdem těžké nákladní dopravy obcemi po silnicích I/36 a II/305.

- V rámci posledního jednání s projekční společností SUDOP, která projekčně připravuje avizovanou modernizaci železniční trati Týniště nad Orlicí – Choceň a zástupci investora SŽDC jsme vznesli společně se starostou Čermné nad Orlicí dotaz a prosbu, zda by nebylo možné využít budoucí staveništní komunikace pro výstavbu cyklostezky z Borohrádku do Čermné n. O. Zástupci SŽDC mají tuto možnost prověřit a podat své stanovisko. Domnívám se, že spojení Borohrádku s Čermnou n. O. cyklostezkou by bylo velmi přínosné, zvýšilo by bezpečnost, a to nejenom pro turisty, ale především i pro děti, které dojíždí na kole do borohrádeckých škol.

- Začátkem měsíce června 2018 byl úspěšně ukončen ojedinělý projekt rekonstrukce dopravního automobilu Tatra 815 CAS 32. Toto vozidlo, které HasicskeAuto2018.jpgsloužilo dlouhá léta u HZS Královéhradeckého kraje, bylo dne 1. 9. 2017 po téměř ročním jednání bezplatně převedeno na město Borohrádek. Opravy vozidla byly prováděny svépomocí členy JSDH Borohrádek dle projektu a podrobného položkového rozpočtu. Na financování se podílelo Město Borohrádek, Královéhradecký kraj, Hasičský fond nadace AGROFERT a firmy sídlící v Borohrádku - SECA, AVEPO, LAGA, BIOTEC, Stavitelství Kašpar a Frolíkova káva. Děkuji srdečně všem dárcům a všem hasičům za skvěle odvedenou práci. Odpracováno bylo bez nároku na honorář celkem 4 686 hodin. Celkové náklady na opravu vozidla činily 1 099 236 Kč včetně DPH. V tomto měsíci bude vozidlo ještě dovybaveno třemi kusy nové dýchací techniky.

Dne 13. 6. 2018 za účasti brig. gen. Ing. Františka Mencla – krajského ředitele HZS, představitelů HZS Královéhradeckého kraje z územního odboru Rychnov nad Kněžnou, zástupců města Borohrádek a firem, které se na rekonstrukci finančně podílely, se uskutečnilo slavnostní předvedení zrekonstruované Tatry 815 a její zařazení do výjezdu JSDH Borohrádek.BugarStarosta2018.jpg

- Dne 7. 6. 2018 přivítalo naše město téměř tři stovky seniorů z celého Královehradeckého kraje v rámci VI. ročníku Sportovních her seniorů KHK. Báječná akce, skvělé sportovní výkony, bohatý doprovodný program, vzácní hosté jako pan hejtman KHK Jiří Štěpán, náměstek hejtmana Vladimír Derner, bývalý legendární diskař, druhý z olympiády, mistr světa, mistr Evropy pan Imrich Bugár, sportovní komentátor Jakub Bažant, sportovní střelec, olympionik Jan Sychra, zakladatel projektu „Buď fit seniore“, mistr světa a mistr Evropy ve sportovním aerobiku p. David Huf a další.

Děkuji srdečně všem seniorským závodníkům za účast, a především pak domácím borcům za skvělé výkony a výbornou reprezentaci našeho města. Děkuji také všem pořadatelům, spolkům, organizacím a lidem, kteří se zasadili o to, že se celá akce velmi vydařila.

- Následující čtvrtek po seniorských hrách tedy 14. 6. 2018 se naše město a obě základní školy zapojily do další krásné a smysluplné akce s názvem Peace PeaceRun2018.JPGRun – tedy v překladu „Mírový běh“. PolskoBorovice2018.jpgPeace Run je nejdelší štafetový běh na světě. Jeho posláním je vytvářet a šířit atmosféru přátelství, míru, porozumění a současně překonávat hranice mezi lidmi nejrůznějších přesvědčení, kultur a sociálního postavení. I my všichni zúčastnění jsme měli možnost alespoň na chvilku převzít mírovou pochodeň a v myšlenkách předat svá poselství. V rámci doprovodného programu byl vysazen u ZŠ TGM i mírový strom. Ať tedy plamen míru a jeho poslání nikdy neuhasne.

- V rámci projektu: „Dějiny, tradice a příroda – dnešní trend turistiky“ se PolskoBoroviceA2018.jpgzástupci města Borohrádek zúčastnili dvoudenní kulturní akce v polském partnerském městě Ciepłowody s názvem: „Noc Kupały“. Jako symbol přátelství byla vysazena borovice, která byla přivezena jako dar a symbol Borohrádku.

Další nejbližší společnou česko - polskou akcí bude tradiční městský pochod, který se uskuteční v Borohrádku dne 15. 9. 2018. Již teď si tedy můžete udělat poznámku do svých kalendářů a budeme moc rádi, pokud se přidáte a na pochod v hojném počtu vyrazíte s námi…

BelidloRekonstrukceEl2018.jpg- V lokalitě Bělidlo - Borohrádek probíhají stavební práce spočívající v přeložkách vrchního vedení NN do země a dále pak kompletní rekonstrukce veřejného osvětlení. Práce provádí společnost Energomontáže Votroubek s. r. o.

- Od pondělí 2. 7. 2018 byly zahájeny stavební práce na rekonstrukci místní obslužné komunikace a systému odvodnění na Šachově (od RD č. p. 14 dolů k RD č. p. 53). Opravu provádí společnost Václav Daněk – LAGUNA.

- Dovoluji si Vás upozornit, že z důvodu rekonstrukce silnice II/305 v Borohrádku, v úseku od křižovatky se silnicí I/36 po hranice Královehradeckého a Pardubického kraje, bude od pondělí 2. července 2018 do pondělí 22. října 2018 zcela uzavřena silnice na Horní Jelení.

- Na měsíce červenec, srpen připravuje město Borohrádek vyhlášení dvou výběrových řízení. První z nich se bude týkat zpracování změny č. 2 územního plánu města Borohrádek. Druhé pak na akci: „Bezbariérový přístup do budovy MÚ Borohrádek, úprava okolí, včetně opravy parkoviště“. V přípravě je také výběrové řízení na zpracovatele lesního hospodářského plánu pro lesní majetek města Borohrádek. Ač se rok posunul již ke své polovině a nadešel čas dovolených, je před námi ve městě mnoho další práce a úkolů, které bychom rádi uskutečnili či zahájili… např. zprovoznění studny a retenční nádrže v parku u MÚ, opravy místních komunikací (např. v ulici Nerudova a okolo místního kina), úprava oplocení u zahrady MŠ a zahrady ZŠ TGM, výměna oken v některých objektech v majetku města Borohrádek, chceme dokončit zpracování Strategického rozvojového plánu města, pokračovat v jednáních k nákupu kamerového systému a web kamery… Bylo objednáno zpracování odpadové studie. Bude instalována nová závora do objektu bývalého areálu ŽPSV, tak aby bylo zamezeno nepovoleným a neoprávněným vstupům. Plánů a myšlenek, jak zlepšit život v našem městě máme mnoho, jen ten čas nějak moc rychle letí…

- Závěrem svého dnešního příspěvku, bych rád poděkoval paní Iloně Matoušové za poskytnutí dárkových předmětů a odměn pro děti. Děkuji i paní Ladě Kadlecové za zdařilé fotodokumentace našich kulturních a společenských akcí.

Léto je konečně tady a s ním i doba dovolených, výletů a objevování nových míst. Ať již pojedete do ciziny, nebo budete poznávat krásy naší vlasti, přeji Vám všem hezké počasí, mnoho zážitků, a hlavně vždy bezpečný návrat domů.

Váš starosta Mgr. Martin Moravec