Počasí ve městě

Počasí

Pondělí Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 25/14 °C
Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 21/13 °C
Středa Zataženo 22/8 °C
Čtvrtek Zataženo 20/12 °C

Fulltextové vyhledávání 2

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
2
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
Rohlík
3
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
4
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
5
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
6
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
7
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
8
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
Delegování členů OVK
9
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
10
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
11
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
12
Pozvánka na koncert na zámku v Chroustovicích
Provoz sběrného místa komunálního odpadu v květnu 2024
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
Dětský den a májové odpoledne 2024
26
27 28 29 30 31
Informace pro poplatníky daně z nemovitých věcí
1
Rybářské závody na Orbanské zátoce
2
Drobečková navigace

Úvod > Město > Slovo starosty > Slovo starosty 2020/4

Slovo starosty 2020/4Datum konání:
17.7.2020
Vážení a svědomití občané města Borohrádek, máme za sebou složitou situaci kvůli rozšíření výskytu koronaviru COVID-19 po celém světě. Vám, všem občanům města Borohrádek, ještě jednou děkuji za Vaši zodpovědnost, dodržování pravidel a opatření, aktivitu a přeji Vám do dalších dní pevné zdraví. Jako již tradičně si Vám dovoluji na tomto místě předložit ve svém krátkém příspěvku přehled těch nejdůležitějších událostí, které se právě nyní řeší, probíhají, nebo nás budou v nejbližších dnech v Borohrádku čekat.
 
Bankomat
Neuvěřitelné se stalo skutečností. Dámy a pánové, s velkou radostí Vám oznamuji, že dne 25. 6. 2020 byl na borohrádeckém náměstí instalován výběrový bankomat. Vlastníkem a provozovatelem je nebankovní společnost ATM Point Cz s.r.o. Co Vás bude určitě zajímat, je cena poplatků za výběry. Ta je SlovoSt2020-4_Bankomat.jpgindividuální pro každého z nás podle podmínek, které máme nasmlouvané u své banky. Výběr z tohoto zařízení je tedy zpoplatněn stejně jako výběr z jakéhokoliv jiného cizího bankomatu. Jsou na finančním trhu však i banky, které mají výběry ze všech bankomatů zdarma, nebo lze u nich tuto službu bez poplatku za splnění určitých podmínek získat.
Jak si jistě pamatujete z několika mých starších příspěvků na toto téma, snažil jsem se o získání bankomatu do našeho města téměř šest let a mí předchůdci taktéž.  Bohužel vždy neúspěšně.  Odpovědi bývaly vesměs podobné, jsme malé město a je zde malá spádová oblast, bylo by málo výběrů a instalace bankomatu je nerentabilní. Pouze jednou nám nabídla jedna z největších bank na českém trhu možnost instalace a provozování bankomatu. Bohužel roční částka, kterou by město přispívalo na provoz, přesahovala částku tři sta padesáti tisíc korun. O nabídce jednala opakovaně rada města, a z důvodů finanční náročnosti ji zamítla. Ani tato služba není zadarmo, ale její roční náklady jsou méně než poloviční oproti zmíněné nabídce. Já osobně beru tuto investici, tyto náklady jako službu lidem, jako splněný slib, který jsme dali voličům a jako naplnění nejvíce citovaného požadavku našich občanů v rámci dotazníku při přípravě dokumentu Strategie rozvoje města Borohrádek 2018 - 2028.
 
Stavební činnosti
Již v březnovém čísle našeho Zpravodaje jsem Vás informoval o zahájení stavebních úprav prostranství pod náměstím na místě bývalého RD čp. 13. V tuto chvíli můžeme říci, že máme téměř hotovo. Na tomto místě vznikl, troufám si říci, pěkně upravený uliční prostor malé tržnice se dvěma lavičkami,SlovoSt2020-4_Trznice.jpg stojanem na kola. Uprostřed byly vysazeny dva solitérní stromy, po okrajích pak zřízen okrasný trvalkový záhon a vysazeny další různobarevné keřové rostliny.
Naproti tomuto místu přes silnici bylo vybudováno avizované malé parkoviště. Jeho stavbu jsme vnímali jako reálnou potřebu, neboť parkování na náměstí bývá často velmi složité. Aut ve městě přibývá, doprava houstne. Jsme rádi, že je již nyní hojně využíváno. Ukazuje se tak, že parkovitě v tomto místě má své opodstatnění a slouží nejenom turistům, návštěvníkům restaurace, zmrzlinového stánku, hřbitova, ale občas třeba i místně bydlícím spoluobčanům.
Svou téměř finální podobu (krom instalace nových LED světel veřejného osvětlení) získal i zbývající chodník směřující k vlakovému nádraží. Nové povrchy ze zámkové dlažby, vysázená nová javorová alej, instalovány sloupy VO, zřízen záliv pro nádoby na tříděny odpad… to vše zahrnovala poslední etapa rekonstrukce chodníku v Nádražní ulici. Těší nás kladné ohlasy našich spoluobčanů. Čilý stavební ruch je v našem městě i u budovy pošty. Tento objekt se konečně po dlouhých letech dočká nové fasády a provedena bude i oprava střešní konstrukce a výměna dožilé střešní krytiny.
 
Velká voda
V minulých dnech nám příroda opět ukázala svou sílu a moc. Vysoké úhrny dešťových srážek způsobily opakovaně v našem katastru zvýšení hladin několika vodních toků. Nejprve nám „zazlobil“ mlýnský náhon, který vybřežil do písníku Zámlýní až výška vodní hladiny dosáhla III. stupně povodňové aktivity. Tichá Orlice nám nastoupala do II. povodňového stupně a způsobila škody v zahradách rodinných domů v lokalitě Bělidlo. Následoval i půlstoletí nezaznamenaný třetí stupeň na Velinském potoce a vysoký průtok byl i na Havlickém potoce. Zaplaveno bylo několik zahrad napříč městem, škody byly způsobeny i na rybí obsádce na rybníku Pilský, kterou spláchla velká voda. Nejhorší situace byla ve dnech 30.6. – 1.7. 2020. Jednotka SDH Borohrádek vyjela dne 30. 6. 2020 v 7:50h na mou žádost k monitoringu vodních toků v katastru města Borohrádek. Na Tiché Orlici byl již v této době vyhlášen 2. povodňový stupeň. Voda stále stoupala, a tak hasiči začali v dopoledních hodinách se stavbou protipovodňové hráze na dvou místech v lokalitě Bělidlo, kde stoupající voda přímo ohrožovala nemovitosti, mSlovoSt2020-4_Povoden.jpgajetek obyvatel a přečerpávací stanici pro ČOV. Pytle s pískem plnili hasiči, ale i pracovníci technických služeb města. Cíl zněl jasně, jen neradi bychom opakovali situaci z předešlých dní…
Výška hladiny se stále zvyšovala, až dosáhla odpoledne III. povodňového stupně (300cm). Proto bylo rozhodnuto o povolání jednotky HZS Kraje ze stanice Rychnov nad Kněžnou s evakuačním automobilem Tatra 815–7 a vybavením materiálu pro tvorbu protipovodňových hrází a dále jednotek JSDH Roveň a Solnice. Tyto jednotky pomohly při stavbě protipovodňové hráze. V písníku Světlá (děkuji vedení společnosti – p. Karlu Uhnavému za podporu a profesionální přístup potřeby rychlého řešení kritické situace) bylo zřízeno stanoviště pro plnění pytlů s pískem, které byly převáženy na místo zásahu. K dalšímu průsaku vody došlo i u protipovodňové hráze v těsné blízkosti jedné z nemovitostí, a tak byl na opravu operativně povolán nakladač soukromé firmy. Následně byla dovezena zemina a provedena oprava hráze.
Ke kulminaci Tiché Orlice došlo až ve večerních hodinách, čerpání vody tak probíhalo celou noc do dopoledních hodin. Po celou dobu zásahu hasiči několika čerpadly nasazenými na dvou místech odčerpávali vodu, která prosakovala za povodňové hráze.
Zásah pro borohrádeckou jednotku skončil 1. 7. 2020 v 9.00 hodin po 25ti hodinách práce. Po celou dobu zásahu se snažili uchránit majetek našich občanů před povodňovou vlnou, a to se podařilo.
Děkuji srdečně všem zúčastněným za pomoc, nasazení a dobře odvedenou práci a také všem dobrým lidem, kteří pomohli zabezpečit zázemí a občerstvení pro přítomné hasiče.
 
Rozpočet města
Na stránkách tohoto čísla Zpravodaje se můžete seznámit i se skutečnostmi a hlavně čísly, která nejsou lichotivá. Jsou to čísla, která predikují vývoj budoucích příjmů do městské kasy. Jak jste asi všichni před časem zaznamenali v médiích, rozhodla se vláda České republiky částečně kompenzovat výdaje státu způsobené pandemií COVID 19 pomocí daňových zákonů, které mají přímý vliv na samosprávy a jejich rozpočty. Jak uvidíte v přiložené tabulce na str. 10, nejedná se o malé peníze, jedná se o miliony, o které naše město vlivem těchto zákonů přijde. Bohužel z těchto důvodů rozhodlo zastupitelstvo města o prozatímním pozastavení všech neuskutečněných plánovaných investičních akcí.
 
Žádosti o dotace
I o tomto tématu jste se již mohli dočíst na stránkách našeho periodika. Na základě přijatých usnesení z jednání Zastupitelstva města Borohrádek byly začátkem roku 2020 podány další 2 žádosti o dotace. Jednalo o výstavbu nového workoutového hřiště u sokolovny a dále o rekonstrukci sportovního hřiště a běžeckého oválu u ZŠ T. G. Borohrádek. A zadařilo se!!! Obě dvě dotace z Ministerstva pro místní rozvoj nám byly schváleny. I když bude těžké sehnat peníze na dofinancování, zvláště po schválení daňových balíčků (viz. minulý příspěvek) a jejich dopadů do rozpočtů měst a obcí, věřím, že to dokážeme… Myslím, že by to byla obrovská škoda o tyto dotace přijít.
 
Zahájení výstavby
SlovoSt2020-4_ZakladniKamen.jpgDne 17. 6. 2020 proběhlo za účasti vedoucích představitelů Královéhradeckého kraje slavnostní poklepání základního kamene budoucích tří nových objektů, které vyrostou v blízkosti Domova důchodců Borohrádek. Královéhradecký kraj jako zřizovatel Domova důchodců Borohrádek touto stavbou rozšíří kapacitu domova důchodců v Borohrádku o 24 lůžek.

Přeji Vám všem krásné letní dny a pohodové dovolené plné sluníčka a bohatých zážitků…

Váš starosta, Mgr. Martin Moravec