II. ročník akce „ukliďme Česko“ v Borohrádku se nám vydařil, nejen počasí bylo k nám přívětivé, ale letos se sešlo na více než 50 lidí, z toho asi 11 dětí, kteří nebyli lhostejní a přiložili ruku k dílu. Podařilo se nám projít a vyčistit odpad podél většiny komunikací a na několika vytipovaných místech. Hrubým odhadem jsme nasbírali na více než 8 tun různého odpadu, jednalo se především o PET lahve, plastové obaly , sáčky, sklo, izolace z kabelů, pneumatiky, na mnoha místech i směsný komunální odpad v pytlích, koberce, části televize, kusy nábytku, monitor, části z lednic, bojlerů, autoplasty. Zmapovány byly i lokality s uloženým stavebním odpadem a eternitem, které bude nutno odtěžit technikou, jelikož se bude jednat o nemalou finanční částku, bude se muset najít dostatek financí v obecním rozpočtu, nebo vhodný dotační titul. Nejvíce odpadu bývá nalézáno v místech sjezdů na polní a lesní cesty, případně na odpočívadlech. Je nepochopitelné, že se najdou jedinci, kteří vynaloží nemalé úsilí, aby se zbavili odpadu v přírodě, místo toho, aby jej odevzdali na místě k tomu určeném. Díky těmto bezohledným a svým způsobem omezeným jedincům se budeme potkávat asi i u dalších podobných akcí.



















