Úvod > Úvod-původní

Úvod-původní

Město Borohrádek (německy Heideburg) leží ve východních Čechách, Královéhradeckém kraji, okrese Rychnov nad Kněžnou. Žije zde cca 2130 obyvatel. Status města si drží od roku 1971. V současné době zaujímá katastrální území Borohrádek a Šachov rozlohu 1399 ha. Z toho je 502 ha zemědělské půdy, 573 ha lesní půdy, vodní plocha činí 43 ha a zastavěné území má plochu 29 ha.

Město leží v údolí Tiché Orlice, na okraji Třebechovické tabule, asi 8,5 km jihozápadně od Kostelce nad Orlicí. Rozsáhlé borové lesy v okolí mají příznivý vliv na klima, a proto bylo místo již v minulosti vyhledávaným letoviskem.

Prvním známým držitelem vsi Borohrádku byl Jaroslav z Borohrádku, který roku 1308 spolu se Ctiborem z Uherska porazil mezi Opočnem a Turovem vojska Fridricha Habsburského. První zmínka o panství Borohrádek, patřilo tehdy k Potštejnu, je z roku 1342. Tehdy tvrz, městečko a 15 vesnic získala po dlouhých sporech Eliška, vdova po Mikuláši z Potštejna, který zahynul při dobytí Potštejna markrabětem Karlem roku 1339. Je zajímavé, že tvrz se v různých pramenech nazývá také Hrádek, Bor, Boruhrádek nebo Bolehrádek. V Kronice české Přibíka z Radenína nacházíme jméno Bohuslava z Boru v roce 1289. Nabízí se domněnka, že může jít o pána z Borohrádku. Ovšem bližší určení, které by nás opravňovalo k tomuto tvrzení, ve vzpomínané kronice chybí.

Tvrz často střídala majitele. Roku 1582 koupil panství Kryštof Betengel starší z Neunperka, který roku 1587 přikoupil Rychnov a na dlouhá léta obě panství spojil. Betengelové původní tvrz zcela přebudovali na dva samostatné objekty, panský dům a hospodářskou část. Po požáru v roce 1811 byl v letech 1816 - 1820 vystavěn empírový zámeček, který sloužil pro občasné ubytování majitelů a úřední účely. Dnes je zámek využit pro sociální účely jako domov důchodců. Nedaleko zámku nalezneme raně barokní kostel sv. Michaela Archanděla, postavený v letech 1669 - 1673. Kostel má cennou freskovou výzdobu a barokní a rokokové zařízení. Na oltáři českých patronů byl gotický deskový obraz Panny Marie z roku 1440. Na jeho místě se nachází kopie, neboť originál byl ukraden.

Naproti kostelu se nachází starobylá fara a sousoší nejsvětější trojice. Na náměstí se nachází sousoší Panny Marie v roce 1999 zrestaurované. Město svou polohou je předurčeno k uklidňujícím procházkám v přilehlých borových či smíšených lesích. Západní část příměstských lesů má charakter rekreačního lesa s udržovanými stezkami, odpočívadly s bohatě různorodým lesním porostem. V podzimním období se lesní lokality stávají rájem houbařů. Protékající řeka Tichá Orlice poskytuje velké množství malebných zákoutí. Přírodní koupaliště "Splav" poskytne v horkých letních dnech příjemné osvěžení. Řeka poskytuje bohaté vyžití rybářům, vodákům i znalcům přírody. Uvedená lokalita je součástí přírodního parku "Orlice" a je zde možné zhlédnout lužní lesy "Kuchyňka" se vzácnou květenou, vodní tůň ve starém rameni Orlice vyhlášené již v roce 1948 k ochraně vzácné květeny.

Občerstvit se lze v několika restauracích. Výbornou domácí kuchyní uspokojí návštěvníky restaurace "Na náměstí". Město je křižovatkou tratí ČD Týniště nad Orlicí - Choceň a Borohrádek - Holice - Chrudim.

Výchova mládeže probíhá v ZŠ T.G.Masaryka a v Církevní základní škole, která je ojedinělá ve Východočeském kraji.

Mezi významné zaměstnavatele patří Serafin Campestrini s.r.o., Stavitelství Kašpar s.r.o.., TRIVOS truhlářství v.o.s., Pavel Hajn - výroba kožené galanterie. Zdárně se rozvíjí drobné podnikání i obchod.

Městečko bylo roku 1971 vyhlášeno městem. Podle zachovalého pečetidla má již od 15. století městský znak. Od roku 1997 je město držitelem městského praporu, který tvoří pět vodorovných pruhů: modrý, červený, bílý, zelený a modrý v poměru 2:1:1:1:2. Poměr šířky k délce listu je 2:3 .

Vlajka města Borohrádek | Borohrádecká vlajka | Vlajky.org